Jakie zalety mają palety plastikowe?
Podstawą funkcjonowania firm transportowych jest flota, dopasowana do przewożonych towarów. Drugi istotny element stanowią palety, które umożliwiają bezpieczne transportowanie, a także składowanie towarów. Obecnie coraz częściej stosuje się palety z tworzyw, które powstają w wyniku wtryskiwania uplastycznionego tworzywa sztucznego do formy. Czym palety plastikowe różnią się od drewnianych i jakie są ich zalety?
Rodzaje palet euro z tworzyw sztucznych
Na rynku istnieje kilka rodzajów palet plastikowych, które różnią się między sobą przeznaczeniem. Firmy transportowe najczęściej wykorzystują eksportowe palety plastikowe, o wymiarach 1200 x 800 mm. Pod względem wielkości są one analogiczne do europalet drewnianych i podobnie jaki ich drewniane odpowiedniki, są w pełni kompatybilne do pracy z systemami przenośników automatycznych oraz z wózkami widłowymi. Do transportu produktów przemysłu spożywczego i farmaceutycznego stosuje się palety z tworzywa sztucznego ESD. Najpopularniejsze z nich to europalety H1, które mogą być dopuszczone do kontaktu z żywnością, ze względu na łatwą dezynfekcję. Oprócz tego wyróżnia się jeszcze półpalety, które mogą mieć zastosowanie m.in. podczas wystaw. Pod względem nośności wyróżnia się palety plastikowe do niskich, średnich i dużych oraz bardzo dużych obciążeń.
Zalety palet z plastiku
Palety z plastiku wykonywane są z powtórnie przetworzonego materiału, co sprawia, że są bardziej ekologiczne. Są jednocześnie lekkie i wytrzymałe, dlatego łatwiej je przenosić, a dodatkowo niższa waga nieznacznie ogranicza koszty logistyczne i transportowe. Palety plastikowe nie mają wystających gwoździ i drzazg, co zwiększa bezpieczeństwo pracy. Są łatwiejsze w utrzymaniu czystości, dlatego chętnie wykorzystuje je przemysł spożywczy. Dodatkowo palety z plastiku są odporne na promieniowanie UV, substancje chemiczne i warunki atmosferyczne. Nie absorbują wody, dlatego nie zatrzymują w sobie wilgoci.